Dietetyk Częstochowa podstawą ładnej sylwetki jest przede wszyskim zdrowa dieta i ćwiczenia fizyczne. Dieta jest ustala indywidualnie dla pacjenta tak aby za bardzo nie ingerowała drastycznie w jego nawyki. To, co jemy, ma ogromne znaczenie nie tylko dla naszego zdrowia fizycznego, ale również psychicznego. Coraz więcej badań potwierdza, że dieta wpływa na nastrój, poziom energii, a nawet ryzyko depresji i lęków. Jakie produkty wspierają dobrą kondycję psychiczną, a czego warto unikać?
Co jeść, by poprawić zdrowie psychiczne?
- Kwasy omega-3 – znajdziesz je w tłustych rybach, siemieniu lnianym czy orzechach włoskich. Wspierają pracę mózgu i łagodzą objawy depresji.
- Produkty pełnoziarniste – stabilizują poziom cukru we krwi, co wpływa na lepsze samopoczucie.
- Warzywa i owoce – bogate w antyoksydanty, witaminy C i E, które chronią komórki nerwowe.
- Fermentowane produkty (np. kefir, kiszonki) – wspierają florę jelitową, która ma bezpośredni wpływ na produkcję serotoniny.
- Białko (np. jajka, rośliny strączkowe, mięso) – dostarcza tryptofanu, aminokwasu niezbędnego do wytwarzania serotoniny, tzw. „hormonu szczęścia”.
Dieta a Depresja i Lęki
Badania wskazują, że osoby stosujące tzw. dietę śródziemnomorską rzadziej cierpią na depresję. Z kolei dieta uboga w składniki odżywcze może zwiększać podatność na zaburzenia nastroju, rozdrażnienie i zmęczenie psychiczne. Dlatego tak ważne jest, co trafia na nasz talerz. Niedobory witamin i minerałów, nadmiar cukru czy przetworzone jedzenie mogą zaburzyć równowagę emocjonalną i wpłynąć na obniżenie nastroju.



Dietetyk Częstochowa Katarzyna Karpińska doktor nauk farmaceutycznych, dietetyki i pedagog
Odżywianie jest niezbedne do naszego funkcjonowania, warto jednak nie tylko się odzywiać ale robic to zdrowo. Zrowa dieta to smukła sylwetka i radość życia.
Ogranicz cukry i słodycze
Staraj się ograniczyć spożycie produktów z dodanym cukrem, takich jak słodycze, napoje słodzone i przetworzone desery. Wybieraj naturalnie słodkie owoce, aby zaspokajać apetyt na słodycze.



Dietetyk Częstochowa
Staraj się unikać gotowych posiłków, fast foodów i innych wysoko przetworzonych produktów spożywczych, które często zawierają dużo soli, cukru i sztucznych dodatków.
Wybieraj pełnoziarniste produkty zbożowe
Zamiast białej mąki i produktów z białego ryżu, wybieraj pełnoziarniste wersje takich produktów, które są bogatsze w błonnik i inne składniki odżywcze.
Jeśli masz cele związane z utratą lub przybraniem na wadze, dietetyk może pomóc w opracowaniu zdrowego i zrównoważonego planu żywieniowego dostosowanego do Twoich indywidualnych potrzeb. W przypadku występowania problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, choroby serca, nietolerancje pokarmowe, choroby jelit, czy inne schorzenia wymagające specjalnej diety, dietetyk może dostosować plan żywieniowy do tych potrzeb. Jeśli istnieje podejrzenie niedoborów składników odżywczych w diecie, dietetyk może pomóc w zidentyfikowaniu ewentualnych braków i opracowaniu planu żywieniowego, aby je zrekompensować.