Psychoterapia Psychodynamiczna opiera się głównie o relację terapeutyczną i dialog terapeutyczny, mający na celu pomoc pacjentowi w rozumieniu sposobów tworzenia przez niego sądów dotyczących rzeczywistości wewnętrznej i zewnętrznej.
Oddziaływania werbalne terapeuty służą nadaniu nowego rozumienia doświadczeniom pacjenta pojawiającym się w trakcie sesji.


Terapia psychodynamiczna jest jedną z mieszczących się w ramach „talking cure”, czyli jej podstawowym narzędziem jest rozmowa.
W zakres form terapii psychodynamicznej wchodzą zarówno terapia ekspresywna jak i na drugim biegunie, terapia wspierająca (poradnictwo, wyrażanie sądów o rzeczywistości, psychoedukacja).
Psychoterapia Psychodynamiczna
To jedna z najczęściej stosowanych metod leczenia psychicznego, która koncentruje się na odkrywaniu nieświadomych przyczyn naszych trudności emocjonalnych, lęków i powtarzających się problemów w relacjach.
Podstawą tej terapii jest założenie, że wiele naszych obecnych zachowań, reakcji i uczuć wynika z doświadczeń z przeszłości, zwłaszcza z dzieciństwa, które ukształtowały naszą osobowość i sposób przeżywania świata.
Pośrednią formą jest psychodynamiczna terapia krótkoterminowa, z aktywnym terapeutą – trwająca maksymalnie 24 sesje, lub pół roku.
Terapia odbywa się w formie regularnych spotkań z psychoterapeutą (zwykle raz lub dwa razy w tygodniu), podczas których:
- omawiane są bieżące problemy i emocje,
- analizuje się relację z terapeutą jako odzwierciedlenie innych relacji w życiu pacjenta (tzw. przeniesienie),
- odkrywa się ukryte motywy, potrzeby i konflikty psychiczne,
- buduje się głębsze zrozumienie siebie.